YALOVA ÜNİVERSİTESİ KOÇUM BABAM PROJESİ

 

YALOVA’da Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu tarafından hazırlanan Koçum Babam Engelli Çalıştayı, 9 Ocak Salı günü Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakülltesi 15 Temmuz Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.


Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan, “Koçum Babam” adlı projenin eğitimlerinin başladığını açıkladı.

Arslanhan, son yıllarda Türkiye’de yaygınlaşan koçluk sisteminin, gerek yetkili gerekse yetkisiz pek çok insan tarafından yapılmaya başladığını belirtti.Yaşam Koçluğu, Eğitim Koçluğu, Kariyer Koçluğu vb. gibi dalları olan koçluk uygulamaları yanında, "Engelli Koçluğu" adı altında engelli çocuk ve gençlere eğitim verilmeye çalışıldığını belirten Arslanhan,“Bu eğitimleri veren yaşam koçlarının yeterlilikleri ile ilgili, diploma, sertifika gibi belgelerin olup olmadığı konusunda herhangi bir denetim yapılmadığından, bu konuda yapılan veya yapılacak olan hataların ülkemiz adına telafisi çok zor olacaktır. Babaların kendi çocuklarına Yaşam Koçluğu yapmaları konusundaki proje kapsamında, istekli babalar başta olmak üzere gruplar oluşturularak çeşitli sosyal faaliyetler gerçekleştirilip 30 saatlik teorik ve pratik eğitimlerimiz başlamıştır” dedi.

NEDEN BABALAR ?

“Baba bir çocuğun gelişiminde çok büyük öneme sahiptir. Erkek çocuk için adeta bir özdeşim modeli, kahraman ve erkekliği öğreneceği rol-model örneğidir. Bir çocuğun anneden sonra, sevgi, şefkat ve güven duygusunu en gerekli ve sağlıklı kuracağı kişidir baba. Babanın sadece maddi bakımla değil ruhsal gelişimle de ilgili olması gerekmektedir. Çünkü dinleyen ve anlamaya çalışan bir baba, kızan ve uzak duran bir babadan çok daha etkilidir. Çocuk ona yakın ve paylaşan bir babayla sağlıklı özdeşim kurabilir. Çocukla geçirilecek her an, birlikte yapılacak her aktivite çocuk gelişimi için çok önemlidir. Çocuğa ayrılmayan zaman, bir daha asla telafisi olmayan kayıp bir yaşam parçası demektir. Çocuk eğitiminde babanın rolü anne kadar önemli iken, engelli bir çocuğun eğitiminde bu önem en az iki katına çıkmaktadır. Ancak biliyoruz ki ülkemizde babaların büyük bir çoğunluğu engelli evlatlarını çok geç kabullenmekte, bu yüzden de çocuğuna kazandırabileceği pek çok duyguyu ve davranış modellerini kazandıramamaktadırlar. Tam da bu noktada babaların desteklenmesi eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Engelli Yaşam Koçu eğitimini alacak olan babaların, engelli evlatlarının öğrenme kapasitelerinin geliştirilmesinde, kişisel performanslarının artırılmasında ve yaşam kapasitelerinin çoğaltılmasında son derece önemli katkıları olacaktır. Spastik Engelliler Federasyonu ve Yalova Yeni Yaşam Engelliler Derneği işbirliğiyle yürütülen Koçum Babam Projesi’ne destek olan, eğitime katılan babalarımıza teşekkür ederiz.”

Verilen eğitimin konu başlıkları ise şöyle:

1. Engelli çocuk babası olmanın zorlukları ve başa çıkma yolları

2. Aile içi iletişimde yapılan hatalar ve doğru uygulamalar

3. Yaşam Koçluğu nedir? Nasıl yapılır?

4. Çocuğun ulaşması beklenen ve istenilen hedefe, istenilen sürede ulaşması. (Gerçekçi ve doğru hedef koyma ilkeleri)

5. Eğitimin kazandırdıkları, işleyişi ve kalıcı-istendik davranışların elde edilip edilmediğinin değerlendirilmesi. (Genel değerlendirme)

08.01.2018 Haber: Berkay Erdinç


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler


 

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life