KOCADERE KİVİSİNDE İYİ TARIM UYGULAMALARI

 

KOCADERE KİVİSİNDE İYİ TARIM UYGULAMALARI
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan İyi Tarım Uygulamaları Projesi Kocadere Köyü Kivi üreticilerine anlatıldı.
Çınarcık İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Demirhan’ın verdiği bilgiye göre, İyi Tarım Uygulamaları; Çevre, insan ve havyan sağlığına zarar vermeyen bir üretimin yapılması , doğal kaynakların korunması , tarımda izlenelebilirlik ve sürdürebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan tarımsal üretim şeklidir.

Bu üretim modelini Kocadere köyünde kivi ürününde uygulamayı hedefliyoruz. Kivi üretim miktarı her geçen yıl artmaktadır. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda Pazar rekabeti ciddi anlamda artacaktır. Kivi Pazar rekabetinde önümüzdeki dönemlerde kaliteyi ve farkındalığı yakalayabilen üreticiler karlılıklarını koruyabileceklerdir.

Bu düşünceden yola çıkarak gıda güvenliğinin artan önemini de dikkate alarak ilçemiz için önemli bir üretim alanı olan Kocadere Havzasındaki Kivi Üreticilerini İyi Tarım Uygulamaları Kapsamına almak için eğitim çalışmaları yürütüyoruz.
Proje kapsamında üreticilerimiz yapacakları kontrollü bir üretim ile kaliteli ve gıda güvenliğine uygun ürün üreterek çevreyi koruyan üretim modelini uygulayacaklar.

Proje sonunda üretilen ürünler sertifikalandırılarak yurt içi ve yurt dışı pazarında İyi Tarım belgeli ürün olarak yerini alacaktır. Kurumsal marketler ve pazarlayıcılar sertifikalı ürünleri tercih etmekte, bilinçli tüketicilerde İyi Tarım logolu ürünleri tercih etmeye başlamışlardır.

Bu proje ile ayrıca, oluşturulacak farkındalık sayesinde Kocadere kivisi marka haline gelecek ve Çınarcık ilçemizin tanıtımınada katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

18.01.2018 Haber ve Fotoğraf: Berkay Erdinç


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life