KOCADEREDE TRABZON HURMASI PROJESİ

 

Yalova, Çınarcık, Kocadere köyünde meyvecilik faaliyetlerinin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi adına oluşturulan hibe projesi ile Kocadere köyünde Trabzon Hurması, Çilek ve Aronya meyve bahçeleri tesis edilecek.

Yalova İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü `nce hazırlanarak Yalova İl Özel İdaresi tarafından desteklenen projede Kocadere Köyü örnek havza olarak seçilmiştir.

Projelerin uygulanmasında örnek üretim havzaları oluşturmak hedeflenmektedir. Bu amaçla Kocadere köyünde kivi meyvesine alternatif olabilecek nitelikte türlerle, kivi yetiştiriciliğine elverişli olmayan alanlar seçilmiştir.

Yalova İl Özel İdaresi `nin finansman olduğu projede 29.000 TL bütçe ile 1450 adet olarak belirlenmiş Trabzon Hurması 7 Çiftçiye teslim edilmiştir. Çiftçiler 29 Dekarlık üretim alanında Örnek havza olarak Kocadere Köyü `nde Trabzon Hurması yetiştirecekler.

Çınarcık İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü `nün Yaptığı Basın Açıklamasında; "Çınarcık ilçesi Kocadere köyündeki kivi üretimine elverişli olmayan tarım arazileri Trabzon Hurması meyve bahçeleri oluşturmak üzere Örnek Üretim Havzası olarak belirlenmiştir. Proje kapsamında hibe desteğine Kocadere köyünden başvuran 7 çiftçimizin tamamının başvurusu uygun görülmüş ve kabul edilmiştir. Bu kapsamda; 7 çiftçimize 1450 adet sertifikalı Rojo Brillante çeşidi Trabzon Hurması meyve fidanı dağıtımı yapılarak 29 Dekar alanda Trabzon Hurması meyvesi örnek üretim havzası oluşturulacaktır. Çınarcık ilçesi Kocadere köyü için ayrılan bütçesi 29.000 TL olup finansmanı Yalova İl Özel İdaresi kaynaklarından sağlanmıştır. Kamuouyuna saygıyla duyurulur." dedi.

13.03.2018 Haber ve Fotoğraf: Berkay Erdinç


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life