ÇINARCIK MÜFTÜLÜĞÜNDEN İSTİŞARE TOPLANTISI

 

Çınarcık Müftülüğü tarafından düzenlenen Bağımlılıkla Mücadele Manevi Rehberlik ve İlçe Genel İstişare Toplantısı sabah kahvaltısı etkinliği Cemos Kafa Dinleme Tesisi `nde gerçekleşti.

Çınarcık Müftüsü İdris Yavuzyiğit `in sunumu ile bağımlılık ve mücadele hakkında bilgiler misafirler ile paylaşıldı. Önüne geçmek, engel olmak ve herkesin bilgilenmesi için konu hakkında sunum hazırlayan Çınarcık Müftüsü İdris Yavuzyiğit neler yapılması gerektiğini, nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlatarak katılımcılardan `da destek olmalarını istedi. Müftü Yavuzyiğit sözü Çınarcık Kaymakamı Abdullah Çiftçi `ye bıraktı.

Çınarcık Kaymakamı Abdullah Çiftçi; " Önemli bir konu, özellikle yazın gelen misafirlerin bir çok kısmında bu kötü alışkanlıkların var. Müftümüz bu konu hakkında köy kahvelerine, evlere ve esnaflar dahil her kapıyı çalmakta ve aileleri, bireyleri bilgilendirmekte. Müftümüzün yanındayız, ziyaretlerine vakit ayırarak katılıyoruz. " dedi. Çınarcıkta Emniyet `in ve Jandarma `nın yaptığı denetimler hakkında ekleme yaparak bilgilendiren Kaymakam Çiftçi " Bu denetimleri fazla bulabilirsiniz, her defasında kimlik göstermek zor gelebilir, belki bunalabilirsiniz ama bu denetimler İlçemize dışarıdan gelen misafirlerin ilçemize, halkımıza rahatsızlık vermemesi adına yapılmaktadır."dedi.

Ardından söz alan Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt etkinliği düzenleyen Çınarcık Müftülüğüne teşekkür etti. Başkan Kurt "Bu önemli konu için herkesin bir arada olmasından mutluyum. Aileleri bilgilendirmek, gençlerimizi bu konularda uyarmamız gerekiyor. Bu konuda çok çaba gösteren Çınarcık Müftümüz`e teşekkür ederim. " dedi ve ekledi " Bir diğer konumuz ise yazın gelen misafirlerimiz. Çınarcık bir cennet marmara`nın incisi diyoruz. Yazın buraya gelen vatandaşlar oldukça fazla yazın olan nüfusumuzu konuşmaya gerek yok hizmetlerimize yaz kış eksiksiz bir şekilde devam ediyoruz şuan 15 ton çöp topluyoruz yazın bu rakam 70 ton `a kadar çıkıyor. İlçemiz bir cennet ve sahip çıkmalıyız" diyerek mikrofonu Teşvikiye Belediye Başkanı Ahmet Meydan`a bıraktı.

Teşvikiye Belediye Başkanı Ahmet Meydan " Öncelikle herkese teşekkür ederim. İlçemiz bir cennet fakat eksiklerimiz var geçen gün Delmece Yaylasına gittim yollar çatlamış kötü bir görüntüye sahip bu konu hakkında sayın Kaymakamım sizin görüşünüzü almak isterim" dedi Kaymakam Çiftçi " Geçen Hafta sonu bende Delmece Yaylasını ziyaret ettim. Haklısınız. Yalova Valisi, Çınarcık Belediye Başkanı ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile konuyu görüştük gerekenlerin yapılmasını talep ettik. Birde herkesin bildiği bir heyelan olayı yaşadık. 50 bin metrekare alanda etkili bir toprak kayması oldu. Araçlar Armutlu yolunu kullanamıyor ve sahilden gidiyorlar bu durum şuan için bir sorun teşkil etmemekte fakat sezon başladığında ilçemize biraz sıkıntı yaşatabilir ve sezon başlamadan bu konuya çözüm getirmeleri adına Karayolları Genel Müdürlüğüne bilgi verdik. " dedi.

Esenköy Belediye Başkanı Özen Kaptan "Katılımcılara ve etkinliği düzenleyen Çınarcık Müftülüğüne teşekkür ederim. Konu hakkında hepimizin duyarlı olması gerekli" dedi.

Çınarcık Meslek Yüksek Okuluna yeni atanan Müdür Bayram Karakurt "Bu konu önemli bir konu öğrenciler ve gençler bu konuda çok fazla bilinçlenmelidir. Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız." dedi.

Çınarcık Kent Konseyi Başkanı Tuncay Okatan "Burada olan herkese teşekkür ederim. Burada bilinçlendiğimiz gibi halkımızı `da bilinçlendirmemiz gerekir. Bu yüzden halkımızı bir çok konuda bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz ve Çınarcık Kaymakamı Abdullah Çiftçi ile Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt `un katılımı ile bir halk günü gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bütün halkımız davetlimiz olacaktır. İlçemiz, huzurumuz, emniyetimiz ve diğer konularda halkımızı bilinçlendirmek istiyoruz. " açıklamasında bulundu.

Çınarcık Çamlık Mahallesi Muhtarı Mehmet Edepali konuya "Sözlerime madde bağımlılığı konusu ile başlamak isterim. Ben gezmeyi çok severim, bir almanya gezisinde insanların birbirine olan bağlılığını gördüm. Bizde halkımızı bilinçlendirmek gerek ama insan olarak birbirimize bağlı olmamızda gerek banane diyerek bir çözüm bulamayız. Kavga olsa, araba çarpsa, tartışsalar hep banane diyen bir milletiz öncelikle banane demememiz lazım." sözleri ile yorumda bulundu.

Çınarcık İYİ Parti İlçe Teşkilatı Başkanı Vefa Sarıkaya "Öncelikle herkese teşekkürler. Burada bir bilinçlenme konusu konuşuluyor fakat bazen cemaatten duyuyorum. Camii imamları için diksiyon dersi verilmeli cemaaeti bilgilendirmek için yapılan konuşmalarda konuşmalarına daha özen göstermeliler cemaatimiz bu konuda biraz şikayetçi Müftüm sizde buradayken bunu belirtmek istedim yanlış anlamanızı istemem." dedi.

Çınarcık İlçe Emniyet Müdürü Ragıp Tunç " Elimizden gelen ne var ise yapmaya polis ve jandarma olarak hazırız. Trafik denetimlerimiz huzurunuz ve emniyetiniz için geçen seneden bu seneye kadar yapılan trafik denetiminde 2.000 Kişi yakalandı." diyerek hazır olduklarını ve denetimin faydasını belirten bir konuşma yaptı.

Çınarcık İlçe Tarım Müdürü Hakan Demirhan Genç çiftçi projesi hakkında bilgilerini paylaştı ve isteyenlerin tarım müdürlüğümüzü ziyaret ederek bu projeden yararlanabileceklerini hibe krediye sahip olabileceklerini anlattı.

Etkinliğe katılanlar arasında Çınarcık Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Çınarcık Emniyet Amiri Ragıp Tunç, Çınarcık İlçe Jandarma Komutanı Enis Kurt `u temsilen Astsubay Kıdemli Başçavuş, Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Koruköy Belediye Başkanı Kamil Yaman, Teşvikiye Belediye Başkanı Ahmet Meydan, Esenköy Belediye Başkanı Özen Kaptan, Çınarcık Kent Konseyi Başkanı Tuncay Okatan, Kamu Kurum Müdürleri, Mahalle Muhtarları, Çınarcık Esnaf Odası Başkanı Mustafa Bozkurt, Çınarcık Şoförler Ve Otomobilciler Odası Başkanı Abdullah Gencer ve Siyasi Parti Temsilcileri bulunuyordu.

18.04.2018 Haber ve Fotoğraf: Berkay Erdinç


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life