KOCADERE ŞEHİTLERİ UNUTULMADI

 

Bundan 97 yıl önce Kurtuluş Savaşı sırasında Kocadere Köyü`nde Yunan işgal güçleri ve Rum çeteleri tarafından cami ve evlere doldurularak yakılan 830 şehit saygı ve rahmetle anıldı. Çınarcık İlçe Müftüsü İdris Yavuzyiğit`in şehitlerimiz için yaptığı dua ile başlayan program protokol konuşmaları ve öğrencilerin okuduğu şiirleri ile son buldu.

Şehitleri anma programının ardından Kocadere İlk Öğretim Okulunda Şehitlerimiz için yemek ikramında bulunuldu.

Çınarcık Kocadere Köyü’nde, 29 Nisan 1921 tarihinde Yunan askerleri ile Ermeni ve Rum çeteleri tarafından katledilen 830 şehit törenle anıldı. Kocadere’de 830 kişinin şehit edilmesinin 97`inci yıldönümünde düzenlenen program Kocadere İlkokulu önündeki yürüyüşle başladı. Yapılan yürüyüşün ardından şehitlikte düzenlenen törende anıta çelenk bırakıldı. Törene katılanlar arasında Yalova vali yardımcısı Abdullah Çiftçi, Yalova İl Jandarma Komutanı Albay Ali Gemalmaz, Çınarcık İlçe Jandarma Komutanı Enis Kurt, Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Koruköy Belediye Başkanı Kamil Yaman, Teşvikiye Belediye Başkanı Ahmet Meydan, Yalova Ak Parti Milletvekili Fikri Demirel, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, Yalova İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Demirel, Siyasi Partilerin Yalova İl ve İlçe Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kamu Kurum Müdürleri, Muhtarlar, Gazilerimiz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehitleri anma programına ev sahipliği yapan Kocadere Muhtarı Volkan Varol yaptığı konuşmada "97.si düzenlediğimiz Köyümüzde yaşanan bu katliam ve soykırıma sessiz kalmayarak Kocadere Köyü Şehitlerini Anma Programına katılım gösteren bizlerin yanında durup bugünümüzde maneviyatları ile destek olan protokole ve yalova halkına teşekkür ederim." dedi.

KOCADERE KATLİAMI NEDİR ?

Kurtuluş Savaşı’nın başladığı yıllarda Yunanlılar’ın amacı: her zaman olduğu gibi Megalo İdea’yı gerçekleştirmekti. Trakya, Girit, Kıbrıs, Adalar gibi Batı Anadolu da, yani kuzeyde İzmit’in doğusundan, güneyde Antalya doğusuna çekilecek bir çizginin batısında kalan, içinde Yalova’nın da bulunduğu bölge, bu Megalo İdea hudutları içindeydi.

10 Ağustos 1920’de imzalanan Sevr Antlaşması’nın hükümlerine göre, İstanbul ve Çanakkale boğazları (Yalova da bu bölge içindeydi) İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya ve ABD’nin katıldığı, kendine özgü bayrağı ve bağımsız bütçesi bulunan bir komisyon yönetimine veriliyordu.
Oysa, Megalo İdea hudutları içinde bulunan bölgede Yunanlılar’ın gözü vardı.

Şimdi, tehlikeli bir durum belirmişti. Marmara Denizi güney kıyıları elden çıkmak üzereydi.

Bir şeyler yapmalı, yöredeki Rum nüfusunun daha fazla görülmesi için etkinliklere girişilmeliydi.Bölgeye süratle Yunan askeri çıkarılmalı, bölgede Rum ve Ermeni çeteleri teşkil edilerek Türkler’in üzerine salınmalıydı.
Yunanlılar, hemen bu bölgedeki Rum ve Ermeni köylerine gizli ajanlar göndererek buradaki çeteleri örgütlediler ve Müslüman Türkler’in üzerine saldırtmaya başladılar.

Yunan askerinin ve Yunan askerinin güdümündeki Rum, Ermeni ve bazı etnik ayrılıkçı çetelerinin katliamları, 2 nci İnönü Muharebesi sonrasında giderek tırmanma gösterdi.
Bu katliamlardan biri de, Yalova’nın Kocadere Beldesi’nde oldu.
24 Nisan 1921 Pazar günü, Engere Rum Köyü Muhtarı Ligori, Kocadere-i Bâlâ (günümüzde Şenköy)’ya gelerek, emniyetleri için Kocadereliler’in kendi köylerine gelmelerini önerdi. Eğer bir miktar da para verilirse, Engere Rum Köyü’ne giden Müslüman Türkler’in gelecekleri güvence altına alınacaktı.

Köylüler, Muhtar Ligori’ye inanarak Engere’ye gittiler.
Ertesi gününden itibaren de, Kocadere-i Bâlâ (Şenköy) ve Kocadere-i Zîr (Kocadere) köylerinde katliamlar başladı.
Rum çeteler, köyleri basarak soygun, gasp ve tecavüzlerde bulundular.
Bu çeteler, Kocadere-i Bâlâ ve Kocadere-i Zîr köyleri halkını Yalova’ya göndereceklerini söyleyerek, iki guruba ayırdılar.
Bir kısmını 6 yelkenliye bindirdiler. Kıyıdan biraz açıldıktan sonra da, ateş ederek ve bomba atarak bu yelkenlileri batırdılar ve böylece içindekileri öldürdüler.

Rum çeteler, 1921 yılı Paskalyasından üç gün önce, 29 Nisan 1921 günü, geri kalan köylüleri de, Kocadere-i Zîr köyünde Bekir Çavuş’un evine doldurdular. Evi gaza bulayarak yaktılar. Kapı ve pencerelerden kaçmak isteyenleri de ateş ederek katlettiler.

29.04.2018 Haber ve Fotoğraf : Berkay Erdinç


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life