ÇINARCIK`A HANIMELLERİ DEĞDİ

 

Endüstriyel üretime karşılık kollektif bir çalışmanın ilk adımları Çınarcık`lı kadınların emeğiyle hayata geçiriliyor. Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt`un eşi Elif Hanımın sunduğu teklif ile başlayan süreç...Çınarcık Hanımelleri Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifinin hikayesi böyle başlıyor.

Yaklaşık 2 Ay önce Elif Kurt ev yaşamına hapsolmuş,görünmeyen emeğin sahibi olan kadınların sosyal yaşama ve üretime katılmaları üzerine bir proje sunuyor.Kadınların sosyal,kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılayacağı bir kooperatif fikri böyle ortaya çıkıyor.İlk başta Çınarcık Belediyesi olmak üzere 7 ortakla başlayan girişim süreç içinde 25 ortağa ulaşıyor.Çınarcık Belediyesinin maddi ve manevi olarak sağladığı katkılarla daha hızlı ve daha güçlü bir ortaklık haline geliyor.

Kooperatife ortak olanlar arasında Ev hanımı,Emekli Öğretmen,Esnaf,Emekli Bankacı gibi farklı iş kolları ve alanlardan kadınlar bulunuyor.Kooperatif fikri o kadar anlamlı bulunmuş ki,imalathanenin 1 yıllık kirasını Çınarcık belediye başkanı Avni Kurt kendi cebinden karşılarken ,tadilatını hayırsever bir işadamı yaptırıp,ununu fırıncı hediye etmiş.Çınarcık Esnafı ve halkı çorbada tuzumuz bulunsun demiş.

Gece gündüz demeden mesai harcayan Çınarcık Hanımelleri Kadın Girişimi farklı lezzetleri Çınarcık’lılarla buluşturma çabasındalar.Belediye Meclis kararı ile belediye dükkanlarında kendilerine tahsis edilen yerde ürünlerini sergileyip satma imkanına kavuştular.Bunun için gerekli bütün izinler alınarak,yasal prosedürler yerine getirildi.Kendi el lezzetlerini kattıkları,güvenilir ve sağlıklı malzemelerle Mantı,Zeytinyağlı Yaprak Sarma,Etli Yaprak Sarma,Erişte,Yufka,Baklava,Tarhana,Sigara Böreği ve Paçanga Böreği hanımelleri değerek Çınarcık’lılarla buluşacak.
Dükkan satışı dışında catering yetkisi de bulunan kooperatif,organizasyon ,düğün,cenaze,toplantı gibi etkinlikler için toplu sipariş alınacaktır.

İletişim No:0537 280 75 42
Facebook : Hanımelleri
Instagram : cinarcik.hanimelleri

Haber ve Fotoğraf: Dolunay Kadir Yörden
05.06.2018


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life