Türkiye´de ilk defa Aronya Yalova´da üretildi

 

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü, anavatanı Kuzey Amerika olan ve antioksidan içeriği nedeniyle `süper meyve´ olarak anılan aronya için hasat etkinliği düzenledi.

Etkinliğe, Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar, Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Yıldırım Özgür, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ile hasatta görev yapacak kadın işçiler katıldı.
2012 yılında enstitüde araştırılmasına başlanan ve bu yıl ilk hasadı yapılan meyvenin `Viking´ çeşidi tescillendi.
Türkiye´de dört ayrı lokasyonda denemeler yapıldığını söyleyen Atatürk Bahçe Kültürleri Merkezi Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz, aronya meyvesi ile ilgili 2012 yılında çalışmalara başladıklarını söyledi. Boz, şu açıklamalarda bulundu:
İnsan sağlığına oldukça katkısı olan Aronya meyvesi için girişimlerde bulunduk. 2012 yılında ise bu meyve için proje başlattık. Bu proje kivi üretiminden daha kısa vadede sonuca götürdü.
Üretim projesinden yaygınlaştırma projesine geçtik. Ülkemizde Yalova merkez olmak üzere Malatya, Tokat ve Edirne olmak üzere dört ayrı lokasyonda denemeler yaptık.

Yalova´da faydalı bir meyveyi Türk tarımına kazandırmış olduk. İnsan sağlığı açısından ne kadar önemli bir meyve olduğu geri dönüşlerle anlıyoruz.İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar ise meyvenin yaygınlaştırılması için çalışma başlattıklarını söyledi Yapılan konuşmaların ardından meyveyle ilgili ilk hasadı ise Yalova Valisi Tuğba Yılmaz yaptı.
ARONYA`NIN FAYDALARI:Kansere karşı önleyici özelliği bulunan Aronya, yüksek antioksidan kaynağı olarak da biliniyor. Üreme ve üriner sistem sağlığı için faydalı olarak Aronya, kan şekerini düzenliyor. Kan basıncını da dengelemeye yardımcı olan Aronya, diyabet tedavisinde ve diyabeti önleyici olarak kullanılabiliyor. Göz sağlığına, kilo kontrolüne ve ülser tedavisinde de etkili olan Aronya, gribe karşı koruyor ve radyasyon zehirlenmesinde tedavi için kullanılıyor. Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılmakta olan bitki, safra kesesi rahatsızlıklarına da iyi geliyor.

Haber:Ferdi ÇOK 22/10/2018


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life