YALOVA ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETTİ.

 

YALOVA ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETTİ.
2018 Temmuz ayı itibariyle depolama gazından elektrik üretmeye başlan Yalova İli Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (YAKAB)’ta elektrik üretim tesisi törenle hizmete başladı. Tesis, Yalova`nın enerji ihtiyacının yüzde 3`ünü karşılayacak.

Tesisin açılışına; Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Belediye Başkanları, Belediye meclis üyeleri, siyasi partiti temsilcileri, kurum ve kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri, daire amirleri, muhtarlar ve davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını elektrik üretim tesisinin yetkili firmasının yönetim kurulu başkanı Özer Gümüşboğa yaptı. Tesis hakkında bilgi veren Gümüşboğa, "Tesisin kurulu gücü 1,4 megavattır. Yıllık üretim kapasitemiz 12 milyon 264 bin kilovat enerjidir. Geldiğimiz bu durumda 6 bin hanenin elektriğini yani Yalova`mızın yüzde 3`ünü karşılamaktayız.
Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, "Burası Yalova`nın çöpünün depolandığı bir yer. İkinci lotumuzu devreye almıştık. Bundan sonra inşallah arkadaşlarımız üçüncü lotumuzu devreye alacak. Zaman içerisinde burada daha da iyileştirmeler yapılabilir. Bu enerji üretiminin hem ülkemize hem Yalova`mıza hem de bizlere hayırlı olmasını istiyorum.`` dedi

AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ise partisinin Türkiye`de çevrecilik anlamında gelişmeleri hızlı bir şekilde takip ettiğini söyledi. Ahmet Büyükgümüş, "Önümüzdeki dönemde de bu çalışmalara artırarak devam edeceğiz. Bugün burada açtığımız tesisin sürdürülebilir kent formuna önemli bir katkısı olduğu kanaatindeyim. Buradan hanelerin elektrikleri üretilecek. İnşallah bu sürdürülebilir kent formunda bu tesisleri geliştirdiğimiz zaman daha iyi bir enerji altyapısına sahip olacağız" dedi.

Haber: Ferdi ÇOK


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life