NUMAN SOYER`DEN KAMUOYU AÇIKLAMASI

 

Değerli hemşehrilerim, hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum. 31 Mart Pazar günü ülkemiz genelinde yapılacak olan yerel seçimler için AK Parti Çınarcık Belediye Başkan Adayı olarak şahsıma yöneltilen bazı sorulara cevap verme gereksinimi doğduğundan kıymetli vakitlerinizi alıyorum.

İstiyorum ki akıllarda soru işareti kalmasın, Çınarcık siyasetine dedikodu hâkim olmasın. “Algı operasyonlarıyla”, “imalarla”, “öyle duydum” söylemleriyle kimse zan altında bırakılmasın. Kimseden gizlimiz saklımız yok, veremeyecek bir hesabımız Allah’a hamd olsun hiç yok.
Şimdi müsaade ederseniz gelelim sorulara…
Neydi ilk soru… Aynen alıntı yaparak aktarıyorum: “Ak Parti Çınarcık adayı Numan Soyer’e bu minibüs hatları konusunda sormuştum. Hatırlayın…Avni Kurt, Çınarcık’ta ulaşımla ilgili bazı kararlar almış ve uzatmayayım adeta minibüsçülerle papaz olmuştu.
İşte bende şu soruyu sormuştum…Velev ki Numan Soyer başkan oldu…Ne yapacak? Belediyede devamlılık esastır diye bu kararı uygulayacak mı yoksa rafa mı kaldıracak, iptal mi edecek??”
Değerli dostlar; minibüs hatları ulaşım planlaması içerisinde yer alan konulardan sadece bir tanesini oluşturmaktadır. Benim yönetim anlayışıma göre; noktasal dokunuşlardan çok bütüncül politikalar üretme konusunda fikirler yürütülmelidir.
Yani ne demek bu? Ulaşım dediğimiz konu sadece minibüslerden ibaret değildir. Bireysel ulaşım var, toplu ulaşım var, deniz ulaşımı, taksilerimiz var, yaya ulaşımı var, bisikletli ulaşım var. Toplu ulaşım içerisinde belediye otobüsleri var, minibüsler var. Bu konu daha da alt başlıklara ayrılabilir.

Bugüne kadar hiç değerlendirilmeyen hemen yanı başımızda üniversitemiz mühendislik fakültesi içerisinde ulaştırma mühendisliği bölümümüz var. Bölümümüz birçok kent ve ilçeye ulaşım master planı hazırladılar. Bu anlamda üniversitemizi, hocalarımızı ve bilimsel raporları çok önemsiyorum. Hedefim Çınarcık`ta ulaşım master planı yapmak. Buna göre noktasal müdahaleler değil bütüncül bir politika ortaya koymak.
Ulaşım konusunda üç temel belirleyici aktör var. Bunlar hizmet görenler (vatandaşlar), hizmeti sağlayanlar (minibüsçü esnafı) ve kamu idaresi (Çınarcık Belediyesi).
Öncelikle üniversitemizden görüş alacağız, vatandaşlarımızla değerlendireceğiz, sonra da minibüsçü esnafımızla oturup konuşacağız. Amacım kamu yararını en üst noktaya çekmek. Açık söylüyorum benim ne düşündüğümün bir önemi yok. Vatandaşımızın ne istediği önemli. Minibüsçü esnafımızın ne beklediği önemli. Bizim işimiz bu iki aktörü uzlaştırmak ve sonrasında mevzuat çerçevesinde ihtiyaç varsa gerekli hamleleri yapmak.
Devlette devamlılık esastır, kabul ediyorum. Ama ortada bir hata varsa hatada ısrar etmek de doğru değildir. Sözün özü ne, neden, nasıl yapılmak isteniyor, tam olarak anlamadan, vatandaşımızın talebi ile karşılaştırmadan, bilimsel görüşe başvurmadan yapılan her türlü uygulamanın keyfi ve bilinçsizce olduğunu düşünüyorum.
Benim yönetim anlayışım içerisinde keyfi uygulamaya, bilim dışı yorumlamaya ve vatandaşları yok sayarak yapılan her türlü müdahaleye yer olmadığını belirtmek istiyorum.
Diğer soru neydi? Arsa satışlarıyla ilgili… Aynen alıntı yaparak aktarıyorum: “Numan Soyer, Eğer bir şey varsa bende bu işin en az Avni Kurt kadar takipçisiyim ve takipçisi olacağım, gereğini de yapacağım” diyebiliyor mu?Bakın soruyu bir tık yukarıdan şöyle sorayım…Siz bu olayı ortaya çıkartmak için gayret gösterecek misiniz? Yoksa örtbas mı edeceksiniz?”
Değerli hemşehrilerim; belediye ya da belediye başkanı ne demek? Ecdad belediyeyi “şehremaneti”, belediye başkanını da “şehremini” olarak tanımlamış. Yani belediye: “şehrin emanet edildiği kurum”, belediye başkanı da; “şehrin emanet edildiği emin kişi, güvenilir kişi” olarak adlandırmış.
Sizler bize bir emanet teslim ettiğinizde bu emanete ihanet etme ihtimalim var mı? Sizler hiç Numan Soyer’den böyle bir şey bekler misiniz? Burada kişilerin, logoların bir anlamı kalır mı? Her partilinin, her görüşün, her yaşamın emanetini sahipleneceğiz. Ali`nin Ayşe`den, Ayşe`nin Ahmet`ten bir farkı olabilir mi? Biz herkesin emanetine sahip çıkacağız.
Dolayısıyla bu güzel memleketin tüm haklarını korumak bizim boynumuzun borcudur. Aynı zamanda ortada bir iftira varsa, dünya makamı için bir karalama varsa onun hesabını da sormak da bizim boynumuzun borcumuzdur. Hiçbir dünya makamı insanları karalama hakkını, zan altında bırakma hakkını bizlere vermez.
Ne dedik, şehremini yani şehrin emanet edildiği kişi, emin olunan güvenilir kişi… Memleketimize ait tüm güzellikleri ve imkânları muhafaza edeceğimiz gibi insan haysiyet ve onurunu da koruyacağımızı belirtmek istiyorum.
Sonuç olarak değerli hemşehrilerim; tüm adımlarımızda: “Devlet Aklı”, “Millet Hakkı” ve “Kamu Vicdanı” temel ölçütümüz olacak. Devletimize halel getirecek uygulamaların içerisine girmeyeceğiz. Milletimizin hakkını koruyacağız ve onların hayat şartlarını iyileştireceğiz. Kamu vicdanı neyi gerektiriyorsa kişiselleştirmeden, siyasallaştırmadan, iftira atmadan ne icap ediyorsa onu yapacağız. Size söz, Numan Soyer sözü bu çizgiden asla ayrılmayacağız.
Başka sorularınız varsa onları da cevaplamaya hazırım. Bunun için cinarcikicin.com veya numansoyer.com web sitelerimizde yer alan “Beraber Yönetelim” panelini kullanabilirsiniz. Oraya gelen sorulara da bizzat cevap veriyorum. İlk günden bu yana söylediğim gibi “söylenmeyeni söylemeye, yapılmayanı yapmaya hazırım”.
Bu vesileyle tüm kardeşlerimize saygı ve sevgilerimi sunar, esenlikler dilerim. Allah’a emanet olun. Kalın sağlıcakla…


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life