‘BİZİM DERDİMİZ ÇINARCIK!’

 

Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, basın mensuplarına yönelik toplantı düzenledi. Toplantıda, ilçede devam eden çalışmalar, projeler, 15. Altın Çınar Festivali gibi konular hakkında detaylar verildi. Soyer, açıklamasında, “Bizim derdimiz Çınarcık. İlçemiz daha iyi olsun diye uğraşıyoruz, başka bir amacımız yok” dedi.

15. Altın Çınar Festivalı ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, ilçenin genel durumu hakkında bilgiler verdi. Yaşanan yosun sorunu, başlanılacak projeler, Poyraz Caddesindeki yol sorunu gibi konuları kamuoyu ile paylaşan Soyer, “Bizim derdimiz Çınarcık. İlçemiz iyi olsun diye uğraşıyoruz, başka bir amacımız yok” dedi.
‘Çınarcık’ın durgun zamanına canlılık getirmek istedik’..
Bugün itibariyle festivali gerçekleştireceklerini söyleyen Soyer, cumartesi yerel sanatçıların Pazar günü ise Resul Dindar’ın sahne alacağını söyledi. Erkene alınan festival ile ilgili açıklamalarda bulunan Soyer, “Festivalin erken alındığına dair eleştiriler alıyoruz. Sezonun en güzel haftasında festival yaptığımız zaman ilçe esnafımız ve yerel halkımız buna pek sıcak bakmıyor. Festivalin olduğu hafta esnaf iş yapamaz hale geliyor. Yoğunluktan Çınarcık’ın merkezine girilmiyor, seçim zamanı çok şikayet almıştık. Çınarcık’ın durgun zamanına canlılık getirmek istedik. Bu etkinlikte belediyemizin kasasından herhangi para çıkmayacak, esnaflarımız sponsor olacak” dedi.
‘Poyraz Caddesini geçici olarak açtık, çalışmalar bitmedi’..
Bayramda Çınarcık’a insan selinin yaşandığını söyleyen Soyer, bu kadar kalabalığın Haziran ayında ilk defa yaşandığını belirtti. Soyer, “Bayramda bu kadar yoğunluk beklemiyorduk. Yine de biz önlem almak istedik. Özellikle Poyraz Caddesinin trafiğe açılması için gerçekten büyük çaba sarf ettik. İyi ki de açtık yoksa Çınarcık felç olacaktı. Bizim normal nüfusumuz 18 bin. Ramazan Bayramında 100 bin kalıcı nüfusumuz oldu. Günü birlikçilerle 180-200 bin arası tatilcimiz Çınarcık’ı tercih etti. Günlük 18-22 bin arası araç sayısında giriş çıkışlar oldu. Oldukça doluyduk. Bu mevsimde böyle bir kalabalık hiç olmadı desek yeridir. Poyraz Caddesini geçici olarak açtık, çalışmalar bitmedi. 50-60 dönümlük bölgede kaymalar var. Havalar yağışlı olmadığı için kayma olmuyor ancak sıkıntı hala var. Gelebilecek toprağı kaldırıp sezon boyunca yolu açık tutmayı planlıyoruz. Devletimizin büyük bir çalışması olacak. Çünkü çok maliyetli bir çalışma. Belediyenin 2 yıllık bütçesini aktarsak bile bunu yapmamız mümkün değil. Ekim ayında orada çalışmalar devam etmeyi düşünüyoruz. Gelecek yaz sezonunda ise tamamen bitirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.
‘Proje Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülecek’..
Seçim sürecinde vaat edilen projeler hakkında da bilgiler veren Soyer, “ Eylül sonu gibi Dolgu Alanı Projesini başlatacağız. Proje Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülecek. Eskisi gibi bir hibe proje olmayacak. Bu projenin hibe olarak yapılmasının imkanı yok. Tamamen projeye uygun bir şekilde yapacağız. Bu projede önce denizin altında bir malzeme dökülüyor. Ondan sonra kaya ile çevrilecek. Daha sonra içine serbest döküm yapılacak. Serbest döküm olarak öyle rastgele bir malzeme atılamayacak. Otel ve Marina Projesini birlikte yapmayı düşünüyoruz. Otel yeri olarak garajımızın yerini gösterdik. Kültür Sarayı’nı da NATO yolu üzerinde yapmayı planlıyoruz” dedi.
‘Kimseyle hesaplaşmaya gelmedik’..
Son günlerde yaşanan personel krizi ile ilgili de Soyer, çok net konuştu. Kimseyle hesaplaşmaya gelmediklerini belirten Başkan Soyer, “Belli bir personeli temizliğe, bazılarını da fen işlerine vermiştik. Sebeplerine çok girmek istemiyorum ancak halkımızın aklında soru işareti kalsın da istemiyorum. Seçim öncesi yazışmalar, hakaretler seçim sonrası da devam etti. Birçoğu bende kayıtlı ancak paylaşmamız doğru olmaz. Belediye binasının içinde hala seçim bitmemiş gibi hakaretler yapılıyordu. Aslında ben 40 gün sabrettim. Herkes işine baksın, siyaset bitti diye düşündük. Neticede böyle bir olay olunca biz de bazı kararlar aldık. Bazı arkadaşlar istifa etti bazıları da devam etti. Çalışmaya devam eden arkadaşlarımızdan bazılarını tekrar belediyenin içerisindeki birimlerde çalışmaya devam ettirme kararı aldık. Hepsi bizim bölgemizin insanı. Herkes burada yaşıyor. Bizim derdimiz, ortak değerimiz Çınarcık. İlçemiz iyi olsun diye uğraşıyoruz, başka bir amacımız yok” ifadelerini kullandı.
‘Bu dönem en büyük sorunumuz yosun’..
Son günlerde yaşanan yosun sorununa da açıklık getiren Soyer, sözlerini şu şekilde tamamladı; “Liman bölgesinde İl Özel İdaresi’nin desteğiyle temizlik çalışması yaptık. Orada asıl sorun bir mendirek eksik yapılmış. Yakamoz Beach’in oradan da bir mendirek yapılması gerekiyordu ancak yapılmamış. Esen rüzgâr ve dalgalarla birlikte denizimiz de yosun daha çok oluyor. O bölgede ciddi bir çalışma yapıldı. Bu dönem en büyük sorunumuz yosun. Marmara’nın her yerinde bu sezon yoğun bir yosun var. Maalesef yer olarak da en kötü yerde duruyor. Dalgaların alıp götürmesi gerekiyor ya da kıyıda olsa deniz temizleme aracı ile toplayabilme imkanı olurdu ancak çalışma yapılamayacak bir durumda şu an. Bu bir doğal olay. Bir süre sonra tamamen sorunun çözüleceğini düşünüyoruz. Çınarcık’ta seçimlerden önce alınan karar sonucu işletmeler iskele yaptı. Ancak ‘ticari faaliyette bulunulamaz’ diye bir madde olduğundan dolayı bazı sorunlar şu anda var. Biri ruhsat veriyor, biri yaptırıyor ancak zorluğu biz çekiyoruz. Denetimci belediye olduğu için belediye ile sürekli irtibattalar. Biz bu iskeleler madem yapıldı faydalanılsın istiyoruz. Bazı işletmeciler de yapmak istiyor ancak 150 metre arada mesafe olmayanlar için de ayrı bir sıkıntı oluşuyor. Ticari amaçla kullanılmayacaksa işletmeciler 300-400 bin tl para yatırıp neden iskele yapsın? Onun altını imzalasa bile ticari amaçla kullanılması gerekiyor. Bizim zamanımızda alınan kararlar değildi. Ancak verilen karar sonucu yapılan çalışmaları da görmemezlikten gelemeyiz.”

Haber / Fotoğraf – Vedat SARI


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life