`TÜRBEYİ GERİ ALIYORUZ’

 

Şenköy’de Yaren Baba Türbesi`nin de için de bulunduğu alanın Çınarcık Belediyesi`nden Yeşil Körfez Su Birliği’ne geçmesi ile Şenköy Muhtarlığı yoğun mücadele başlattı. Türbenin bulunduğu alan muhtarlığın, köylülerin ve mevcut Çınarcık Belediyesi yöneticilerinin yoğun çabası sonucu kurtarılma aşamasına geldi.

Şenköy Muhtarı Mehmet Uçar, arazisi satılan Yaren Baba ile ilgili konuştu. Araziyi tekrardan tahsis ettiklerini söyleyen Muhtar Uçar, en başından arazinin satılmaması gerektiğini söyledi. Yeşil Körfez Su Birliği yetkililerinin kendilerini olumsuz dönüş yapmaları durumunda türbeyi kaybedebileceklerini söyleyen Uçar, "Şu anda Yaren Baba Türbesi kurtarılma aşamasında, ölçümleri yapıldı. İnşallah yakında türbenin bulunduğu alanı tapuya da kayıt ettireceğiz. 5 dönümlük bir alanı geri almayı başardık. Yeşil Körfez Su Birliği’nden tahsisini gerçekleştirdik. Türbenin de içinde olduğu arazi Çınarcık Belediyesi`nden Yeşil Körfez Su Birliği’ne devredilmişti. Biz bu işin üzerine düşünce Yeşil Körfez Su Birliği, 5 dönümü bize tahsis etti" dedi.
`En başından satmaması gerekiyordu`..
"Aşama olarak en iyi noktadayız, ölçümünü yaptık" diyen Uçar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Önceden yer Çınarcık Belediyesi’ndeydi. Maalesef satıldı. Şu anda Çınarcık Belediyesi`nin bir sorumluluğu o bölgede yok. Uğraşlarımız sonucu Şenköy Muhtarlığı’na devredilmesi sağlanacak. Böyle tarihi ve dini açıdan bölgenin satılması bizim için çok üzücüydü ancak biz bu işin peşini bırakmadık. Bu olayın yaşanmasını istemezdik ancak yöneticilerin yapmış olduğu bir hata. Yeşil Körfez Su Birliği yetkilileri, Çınarcık Belediyesi`nin kendilerine satmış olduğu bu yer ile ilgili bizlere olumsuz dönüş yapmış olsalardı şu an türbemizi kaybediyor olacaktık. Çok duyarlı davrandılar, gerekeni yaptılar. O bölgenin Çınarcık Belediyesi`nden Yeşil Körfez Su Birliği’ne geçmesi ile mücadelemiz sonucu Yaren Baba Türbesi`nin de için de bulunduğu 5 dönümlük alanı muhtarlığın ve köylülerin yoğun çabası sonucu kurtardık diyebiliriz."

Haber/Fotoğraf – Vedat SARI


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life