SICAKTAN BUNALINCA FARKLI YÖNTEM GELİŞTİRDİ

 

Yer yer 35 dereceyi bulan sıcağın altında çalışmak zorunda olan demirci, serinlemek için geliştirdiği yöntemle herkesi hayrete düşürdü.

Çınarcık ilçesinde demir doğrama işiyle uğraşan 50 yaşındaki Turan Demirci, artan yaz sıcaklığı nedeniyle farklı bir yöntem geliştirdi. Güneşin altında yaklaşık 5 saat çalışmak zorunda kalan Demirci, beline taktığı kayış yardımıyla şemsiye ile korunuyor. Çevreden geçen vatandaşların ilgisine neden olan farklı yöntem oldukça şaşırtırken, çalışanlar için kolaylık sağlıyor. Sabri, Turan ve Nail Demirci kardeşlerin işletmiş olduğu Demirci Kardeşler işletmesinde yapılan bu farklı yöntem büyük ilgi gördü.

Dışarıda çalışmak zorunda kaldıklarını söyleyen Turan Demirci, “Güneşin sıcaklığı bizi fazlasıyla etkiliyor. Biz de yeni bir formül düşündük ve gerçekleştirdik. Belimizde demir yardımıyla şemsiye yaparak, gölgenin altında çalışıyoruz. Kaynak işiyle uğraştığımız için şemsiyeyi bel hizamıza koymakta zorlanmadık. Şuan çok rahat bir şekilde çalışıyoruz. Görenler çok memnun kalıyor, iyi bir buluş olduğunu söylüyorlar. Bu tasarımdan dolayı memnunuz” dedi.

Basit bir şey yaptıklarını ancak bu çalışmanın farklı bir şekilde hayata geçirilebileceğini söyleyen Demirci, şunları kaydetti: “Ülkemizde yeni buluş yapmak için vatandaşlarımız çaba gösteriyor. Bu da yeni bir şey ancak halkımız daha iyisini yapabilirler. Daha iyi bir tasarım yapılıp, bu yöntem geliştirilebilir. Bizim halkımız çok yeteneklidir.”

Haber / Fotoğraf – Vedat SARI


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life