DENİZ VE SUYUMUZDA SIKINTI YOK!

 

Mavi Deniz Atık Su Arıtma Birliği sorumlusu kimyager Kubeysi Ayaz, her ay su analizlerinin yapıldığını, şu anda denizin ve suyun temiz olduğunu söyledi. Vatandaşların merak ettiği sorulara da açıklık getiren Ayaz, son günlerde arıtma tesisinin çalışmadığı ile ilgili konunun asılsız olduğunu da kaydetti.

Son günlerde arıtma tesisinin çalışmadığı ile ilgili Mavi Deniz Atık Su Arıtma Birliği sorumlusu kimyager Kubeysi Ayaz’dan açıklama geldi. Ayaz, vatandaşlara yanlış bilgiler aktarılmaması gerektiğini, arıtma tesisinin sorunsuz bir şekilde çalıştığını kaydetti. Denizin ve suyun oldukça temiz olduğunu belirten Ayaz, her ay düzenli olarak su analizlerinin yapıldığını belirtti.

Vatandaşlara konu hakkında bilgiler aktaran Ayaz, “Mavi Deniz Atık Su Arıtma Birliğimiz 15 eğitimli personel 7 gün 24 saat tam zamanlı olarak çalışmaktadır. Tesisimiz içerisindeki Online İzleme Kabini (SAIS) arıtma tesisimizde yapılması gereken tüm analiz değerlerini otomatik olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göndermektedir. Tüm bunların yanında bakanlık tarafından belirlenen çevre laboratuvarları her ay düzenli olarak su analizleri yapmaktadır. Deniz suyu analiz sonuçlarına vatandaşlarımız 15 günlük verileri https://yuzme.saglik.gov.tr/ adresinden Çınarcık üzerine tıklayarak 3 noktadaki Mavi Bayrak sahilimizin analizlerini detaylı bir şekilde görebilirler.

Mavi Deniz Atık Su Arıtma Birliği sorumlusu kimyager Kubeysi Ayaz, son günlerde tesis hakkında çıkan asılsız iddialara da açıklık getirdi. Ayaz, “Tesisimizde herhangi bir sıkıntı olması mümkün değil. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Çünkü tesisi tekrar çalıştırmak için maddi ve manevi çok büyük zarara gireriz. Şu anda tesisimizde Çınarcık Merkez, Teşvikiye ve Kocadere’den gelen evsel atık sular Karpuzdere’de bulunan terfi istasyonundan toplanarak günlük 25 bin metreküp debiyle toplanmaktadır. Burada arıtılan sular denizin 400 metre açıklarına 42 metre derinliğe deşarj edilmektedir. Arıtma tesisimizde 15 eğitimli personel 7 gün 24 saat esasına görev yapmaktadır” dedi.

Vedat SARI


Haber Yorumları

Yorum Yaz


Diğer Haberler

TERMAL YALOVA TERMAL TERMAL YALOVA
Çınarcık canlı yayın

Çınarcık life